top of page

Je výhodnější DPP nebo DPČ?

Aktualizováno: 31. 10. 2021

Chcete si přivydělat na dohodu? Jaký je rozdíl mezi DPP a DPČ a která z nich je pro Vás výhodnější? Poradíme Vám v novém článku naší HR poradny.

1. DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (DPP)


Dohoda o provedení práce se obecně hodí pro zaměstnání malého rozsahu, kdy roční limit u jednoho zaměstnavatele je maximálně 300 odpracovaných hodin v kalendářním roce, tj. v průměru 25 hodin měsíčně. Dohoda o provedení práce se však hodí i pro krátkodobé, ale intenzivnější zaměstnání, například u brigády o prázdninách. Pokud DPP uzavřete na kratší dobu, například v létě na dva měsíce, můžete odpracovat téměř celý úvazek (2x 150 hodin měsíčně).


Dohoda o provedení práce je z finančního hlediska nejvýhodnější při zaměstnání do 10.000 Kč měsíčně, do této částky není odváděno sociální ani zdravotní pojištění. Pozor, to ale neznamená, že dostanete částku v čistém, daň z příjmu 15 % bude odečtena. Výše odečtené daně závisí na tom, zda máte pouze jedno zaměstnání a zda uplatníte slevu na poplatníka. Pokud nemáte jiné zaměstnání, určitě si nezapomeňte podepsat prohlášení poplatníka daně z příjmu (tzv. růžové prohlášení) a uplatněte svou slevu až do výše 2.320 Kč (platná částka pro rok 2021).


Příklad: Pracuji na DPP pouze v jednom zaměstnání (nemám jiné pracovně-právní vztahy) a podepíši tedy daňové prohlášení. Za červen odpracuji na DPP 50 hodin, odměna je 200 Kč/hod., celkem tedy 10.000 Kč.


Hrubá mzda: 10.000 Kč

Daň z příjmu (15 %) = 1.500 Kč

Sleva na poplatníka = 2.320 Kč

Odvody ZP a SP = 0 Kč

Čistá mzda = 10.000 Kč


Kdy dohoda o provedení práce není vhodná?

DPP nelze využít při dlouhodobém zaměstnání u jednoho zaměstnavatele, pokud pracujete pravidelně více než 25 hodin měsíčně.

POZOR! Dohodu o provedení práce neuzavírejte, pokud současně pobíráte sociální dávku podpory v nezaměstnanosti. V případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti a chcete si přivydělat, úřad práce povoluje pouze zaměstnání na DPČ, a to v omezeném rozsahu do měsíčního výdělku maximálně 7.600 Kč. Při uzavření DPP o nárok na podporu v nezaměstnanosti přijdete.


2. DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI (DPČ)


Tato dohoda se obvykle využívá při dlouhodobější spolupráci. Její limit pro odpracované hodiny je až do výše polovičního úvazku, tj. až 20 hodin týdně v jednosměnném provozu a max. 18,75 hod. týdně ve směnném provozu. Tento limit se počítá vždy za celé období uzavření smlouvy. Je možné odpracovat například v jednom týdnu 30 hodin a v dalším 10 hodin.


U dohody o pracovní činnosti se srážky na sociální a zdravotní pojištění odvádějí již při částce nad 3.499 Kč. Opět se sráží daň 15 % a navíc také sociální a zdravotní pojištění (11 %). Pokud nemáte jiné zaměstnání, budete navíc doplácet zdravotní pojištění do výše minimální mzdy. Pokud máte zaměstnavatele jinde, je tato částka (ZP a SP) sražena z dosažené mzdy, musíte však doložit potvrzení od druhého zaměstnavatele o odvodu zdravotního pojištění z min. mzdy (vzor formuláře ke stažení na konci článku).


Příklad: Pracuji na DPČ pouze v jednom zaměstnání, tzn. mám podepsané prohlášení slevy na poplatníka. Odpracuji na DPČ 50 hodin, odměna je 200 Kč/hod., celkem tedy 10.000 Kč.


Hrubá mzda: 10.000 Kč

Daň z příjmu (15 %) = 1.500 Kč

Sleva na poplatníka = 2.320 Kč

Odvody ZP a SP (11 %) = 1.100 Kč

Doplatek na ZP z min. mzdy = 702 Kč

Čistá mzda = 8.198 Kč


Pro oba druhy dohod (DPP i DPČ) platí následující:


1/ Ukončení dohody

Jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel mohou dát výpověď z dohody bez udání důvodů. Výpovědní lhůta je 15 dní ode dne doručení druhé straně. Dalším způsobem ukončení je oboustranná dohoda o ukončení k určitému dni.

2/ Dovolená

U zaměstnání na DPP a DPČ nemáte nárok na dovolenou ze zákona jako u pracovního poměru. V ojedinělých případech zaměstnavatel placenou dovolenou nabídnout může, ale forma dovolené musí být přesně popsána přímo v dohodě. S dovolenou u dohody ale spíše nepočítejte, není to běžná praxe.

3/ Nárok na nemocenskou

Naopak na nemocenskou nárok máte. Výše dávky se odvíjí od sjednaného úvazku v dohodě. Pokud nastupujete na poloviční úvazek, bude v dohodě uvedeno, že se jedná o úvazek na 20 hodin týdně a dále orientační pracovní doba, např. pondělí až pátek, 4 hodiny denně. Z tohoto průměru bude následně vypočítán Váš nárok na nemocenské dávky.


Online kalkulačka pro výpočet čisté mzdy


Výpočet čisté mzdy na DPP/DPČ: https://www.penize.cz/kalkulacky/kalkulacka-dpp-dpc

Možnost přivýdělku při mateřeské a rodičovské dovolené: https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-materstvi


Ke stažení:

Potvrzení o odvodu ZP - vzor
.docx
Download DOCX • 13KB

Nepropásněte další témata naší HR poradny a odebírejte nový ONLINE MAGAZÍN.


Autor: HR poradna, Galerie zdravotnictví

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page